Otomatik Şanzıman Çeşitleri

Otomatik şanzımanlar çalışma prensiplerine göre dört ana başlık altında incelenebilirler:

Robotlu (ATM) Şanzıman nedir?

Robotik şanzıman diye de adlandırabileceğimiz bu şanzımanlar, mekanik şanzımanın üzerine bir kontrol ünitesi konularak otomatikleştirilmesi sonucunda ortaya çıkmıştır.

Çift Kavramalı Şanzıman Nedir?

Konvensiyonel mekanik şanzımanın çift kavramalı (Debriyajlı) hale getirilmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Robotik şanzımanlardan genel anlamda farkları kontrol ünitelerinin şanzımanın içerisinde hidrolik olarak yağ dağıtımı yapmaları ve şanzımanlarda bir değil iki kavrama mekanizması olmasıdır.

DSG Şanzımanlar, Powershift şanzımanlar, DCT/EDC şanzımanlar çift kavramalı şanzımanların en bilinen örnekleridir. Çift kavramalı şanzımanlarda kendi aralarında yağlı kavrama ve kuru kavramaya sahip şanzımanlar olarak ikiye ayrılırlar.

Otomatik Şanzıman Nedir?

Tork konvertörlü şanzıman olarakta bilenen otomatik şanzımanlar, tork ünitesi ile hareket alan, mekanik ve hidrolik kontrol üniteleri bulunan şanzıman tipleridir.

CVT Şanzıman Nedir?

CVT (Sürekli değişken) otomatik şanzıman prensipte “varyatör” yardımıyla, iki kasnak ve bir zincir kullanarak, en kısa ve en uzun aktarım arasındaki oranı kademesiz olarak ayarlabileyen şanzıman tipidir.

Tork Konvertörlü Şanzıman Nedir?

Sıklıkla yapılan bir yanlış CVT şanzımanların tork konvertörlü olmadığı, tork konvertörlü şanzımanların sadece tam otomatik şanzımanlar olduğu yönündedir. Tam otomatik şanzımanlarda olduğu gibi CVT şanzımanlarda da tork konvertörü kullanımı gerçekleşebilmektedir.

CVT Şanzıman Nasıl Çalışır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir